FILM: De-Lovely: Cole Porteri lugu/De-Lovely

23 07 2008

Muusikal Cole Porteri eluloost. Pigem küll mitte tervest eluloost, vaid tema suhtest abikaasa Lindaga.
Algatuseks tuleb öelda, et filmi tuleb käsitleda ikkagi kui muusikali, mitte kui ajaloolist dokumenti. Mõningaidki fakte on moonutatud või õigemini väänatud muusikalile sobivaks, et luua intriigi, panna südamed kaasa põksuma ja pisaraid veerema. Näiteks Cole Porteri õnnetu kukkumine hobuselt, mis muutis ta füüsise. Selle steeni tunnistajaks polnud mitte vaid valge hobune, vaid ka ta sõber ning esmasest amputeerimisest veenis arste loobuma mitte abikaasa Linda, vaid Porteri ema. Ja tegelikkuses oli Porter veenudnud homoseksuaal, mitte hetero nagu filmis näidatakse, kuid see selleks. Tegemist on muusikaliga, mitte muusikaajaloo õpikuga.
Film ise on maiuspala muusikaliaustajatele ning ilmselt isegi neile, kes seda žanri eriti kõrgelt ei hinda, sest: esiteks annab Cole Porteri, kui geniaalse, kuid keeruka isiku elukäik võimaluse luua story, mis on mitemetasandiline ja huviga jälgitav. Teiseks: muusika, mis on kestnud läbi aastakümnete, on nauditav ka tänapäeval. Seda enam, et esitajaid on mitmele maitsele. Nii esitab Diana Krall loo “Just One Of Those Things”, Elvis Costello “Let’s Misbehave”, Alanis Morrissette “Let’s Do It” ( Let’s Fall in Love), Sheryl Crow “Begin the Beguine” ja Robbie Williams “It’s De-Lovely”.
Loost enesest: homoseksuaalne geenius abiellub lahutatud kaunitariga, kes seisab ta kõrval, jumaldab teda ja armastab geeniust ja tema loodut, just sellistena nagu nad on. Ka geenius armastab kaunitari (ja pakub talle seltskondliku positsiooni ning majandusliku kindlustatuse) omal moel. Ja mõlemad, nii geenius kui kaunitar armastavad pulbitsevat-säravat-mitmepalgelist elu.
Nii Kevin Kline kui Ashley Judd mängivad hiilgavalt. Filmi lavastaja, Irwin Winkler,
on aga mees, kes teab, kuidas võluda publikut ja isegi Ameerika Filmiakadeemiat. Tema kontol on üle tosina suure filmiauhinna, mitmedki Oscarid ja pea poolsada nominatsiooni.
Ja kuigi Cole Porter olla olnud tegelikus elus lühike, inetu ja koleda lauluhäälega ning Kevin Kline on pikk, ilus ja päris kuulatava häälematerjaliga, seda enam on see lugu nauditav – see on muusikal, mida on lihtne armastada.

Advertisements

Actions

Information

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s
%d bloggers like this: