FILM: Edevuse laat/Vanity Fair

23 07 2008

Tegelikult peaks enne selle filmi vaatamist William Makepeace Thackeray klassikalise romaani taas läbi lugema. Aga võibolla hoopis peale filmi vaatamist. Igatahes neile, kel huvi tekkis: saidil http://www.bartleby.com/305/ on lugu ja tõlgendused originaalkeeles saadaval. Aga filmist enesest.
Film on värviline ja võrratute kostüümidega. Näitlejatööd on kröömikese võrra ehk ülemängitud (eriti kõrvalrollide puhul) või tegelikult mine tea, ehk olidki 19. sajandi alguse Inglismaa aadlikud ja kodanlastest rahamaailma vägevad selllised maneerlikud. Igatahes värvikaid karaktereid jagub ja igav ei hakka.
Lugu ise jutustab ühe vaesest kunstnikuperest pärit ja varakult orvuks jäänud tütarlapse võitlusest oma koha eest ühiskonnas, aga ka armastusest ja valikutest. Lühidalt: ka 19. sajandil oli nii armastuses kui sõjas kõik lubatud.
Reese Witherspoon, kelle nimega kangastuvad eelkõige tema blondiinirollid, teeb selles filmis ääretult hea näitlejatöö. Tema kehastatud kangelanna Becky Sharp on mitmeplaaniline ja tark femme fatale.
Lisaks võrratutele kostüümidele ja suurtele stseenidele (ballid, Waterloo lahingu järgne sõjatanner, 19. sajandi Londoni tänavad) on filmis ka ajastutruud muusikat.
Filmi režisöör Mira Nair on oma India juuri osanud kasutada mitmeski värvikirevas stseenis ja filmist jäävas üldmuljes domineerivad ikka ja jälle idamaadele omased rikkalikud värvid. Kui film saaks lõhnata, siis see film lõhnaks nagu idamaine vürtside kogumik. Tasub vaatamist kõigil neil, keda võluvad paksud romaanid. Karta, et tegemist on klassikalise melodraamaga, ei ole vaja. See film ei kisu pisaraid vaid mõjub kui värvikirev elujaatus. Isegi siis kui on kehvad ajad, isegi siis kui millestki väga kallist peab loobuma. Elu, ju teadupärast, läheb edasi.

Advertisements

Actions

Information

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s
%d bloggers like this: