FILM: Mootorrattapäevikud/The Motorcycle Diaries

23 07 2008

Kui Che oli veel El Fuser
1951. aasta detsembris lahkusid kaks Argentina noormeest oma turvalistest keskklassikodudest, et läbida vanal tsiklil Argentina, Tšiili, Peruu, Kolumbia ja jõuda Venetsueelasse. Reis sai nii ajalt kui kilomeetritel plaanitust pikem. Veelgi enam, kui teele mindi silme ees unistused napsust ja kaunitest naistest, siis tegelikkus näitas mõnevõrra teist palet. Noormehed, kelle teekonnast on film, olid tollane meditsiinitudeng Ernesto Guevara (Bernal) ja tema sõber viroloog Alberto Granado (De la Serna). Film, mille režissöör on brasiillane Walter Salles, põhineb Guevara päevikutel.
Filmi peategelast mänginud Bernal on öelnud, et et sellest ajast saadik, kui tema revolutsionäärist filmikangelane Guevara mootorrattal läbi Ameerika kihutas, polegi elu nii palju muutunud. «Ka viiskümmend aastat hiljem seisab Ladina-Ameerika ikka samade probleemide ees. Me oleme puberteedieas riigid, kes ikka veel otsivad oma identiteeti.»
Selline kasvamise ja kulgemise film. Paneb mõtlema ja sarnasusi otsima. Ehk on film ka mingil määral propagandafilm, mis peaks aitama Che hilisemat tegevust mõista. Kuigi, au tuleb anda filmitegijatele, mingit isikukultust filmis pole. See on lihtsalt kahe rõõmsa uljuri meheks kulgemise lugu nende omas ajas. Hoiatuseks neile, kes arvavad, et tegemist on rõõmsa tsikliga läbi maa kihutamise filmiga, see pole see film. Pigem on see film erinevustest ja vahedest, lõhestunud maailmast ja püüdest hakata seda lõhet nägema ning lõhkuma.
Selle kõige eest ka Briti filmiakadeemia parima võõrkeelse filmi auhind.
Kurvaks ja kurjaks tegid aga filmi vaadates eestikeelsed subtiitrid. Halb tõlge, sekka kirjavigu. Lisaks peategelase tollase hüüdnime El Fuser Fjuseriks tõlkimine. (Samas lätikeelsetes subtiitrites on nimi kenasti väänamata jäetud). El Fuser on lühend väljendist El Furibundo Serna, mis oli Guevara tollane hüüdnimi ja tähendab raevukat Sernat (Serna oli Guevara ema neiupõlvenimi, mis sealsetes maades lisatakse ka laste täsinimedele). Raevukas oli aga Guevara tollal ragbit mängides.
Norima peab ka DVD kaanel oleva pealkirja “Mootorattapäevikud” kallal. Filmi nimi on ikkagi pigem “Mootoratturite päevikud”.

Advertisements

Actions

Information

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s
%d bloggers like this: