FILM: Manderlay

24 07 2008

Aasta olla 1933. Grace, kes koos isaga lahkus Dogville’ist on nüüd läbi Alabama reisides jõudnud raudväravate taha. Raudväravate taga on kogukond oma reeglitega. Hetkel piitsutatakse raudväravate taga neegrit. Istanduse matriarh on hinge heitmas ja orjastaatuses kogukond on ärevil tuleviku ees. Juhus on toonud Grace’i
sellesse kohta sellesse hetke, tema valida on, mis teha edasi.
Grace valib paigalejäämise, uutmise-muutmise ja tundmaõppimise tee. Hea ja kurja, õige ja vale vahel vahet tegemine ja valimine polegi nii lihtne kui alguses tundub. Kes on ori ja milline on tema orjameelsus, kas endine ori oskab ja tahab vaba mehena ning ilma Mamma seaduseta elada? Kes ja milleks on loonud reeglid? Soovuskumused ja fantaasiad.
Sündmustik on üles filmitud tinglike dekoratsioonide keskel, jätmaks muljet suurest teatrilavast. Väliskeskkonna tinglikkus toob seda ehedamalt filmilinal esiplaanile situatsioonide teravuse.
Tegemist on filmiga, mis on tinglikult jaotatud kaheksaks eraldi peatükiks ning iga peatükk väärib hiljem eraldi ülevaatamist. Ainest mõtlemiseks on. Ameerikamaa mineviku, tuleviku ning tänapäeva üle. Ja mitte ainult. Meie juubeliaaastapäeva emotsioonide taustal tekkis nii mitmeidki konkse ja paralleele, millede taha mõtted kinni jäid ning oma radasid rändasid.
“Manderlay” on Lars von Trier’i triloogia “Ameerika – võimaluste maa” teine film. “Dogville´ile” ja “Manderlay’le” lisaks peaks “Washington” valmima järgmisel aastal.

Advertisements

Actions

Information

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s
%d bloggers like this: