FILM: Rohelise tänava huligaanid/Green Street Hooligans

24 07 2008

Matt (Elijah Wood) võis olla oma eluga rahul: tubli tudeng, kellel oli Harvardi eliitülikooli ajakirjanduse eriala lõpetamiseni jäänud mõned kuud. Kuid Saatuse keerdkäik purustas kõik hoobilt. Positsioonikast perest eliitnarkarist toanaaber oli oma tagavarad tema asjade hulka sokutanud ning “Hüvasti Harvard!”. Matt nõrga natuurina valis vaikimise. Edasised kuud õpetasid teda rohkem kui kogu senine elu ning lõpukaadrites seisab oma tõe ja õiguse eest juba tunduvalt tugevam mees.
Ülikoolist väljavisatud Matt sõidab, teadmatuse oma tuleviku üle, Inglismaale õe juurde. Õe mehe vend viib ta seltskonda, kus kehtivad teised reeglid: hammas hamba ja silm silma vastu. Ühtekuuluvustunne ja au. Enese üleoleku kinnitamine läbi vägivalla. Tegemist on jalgpallifännide maailmaga.
Tegelikult on selles kõiges rohkemat kui jalgpalli fännamine. On jõujoonte paigashoidmine ja “meie versus teised” maailm. Ma ei tea, mida mõtlevad ja tunnevad inglased seda filmi vaadates. Ilmselt räägib see neile arusaadavamas keeles vägivalla algpõhjustest. Eemalseisjana on väga raske vägivalda õigustada või mõista, kelle vägivald on “õigem”. Vägivald on vägivald ja sünnitab omakorda ainult vägivalda. Tõsi, selleni ka fimis jõutakse. Jänkist Mattil on võimalus võtta sellest oma elukogemus ning oma eluga karastunumana edasi minna. Kohalolijad…ilmselt jätkavad ja kõik kordub.
Film, mille vaatamine tekitab õõva ja kriibib mõtteid. Tarkuseteraks, et enese eest peab oskama seista, aga peab ka teadma, kus on piir, millal lõpetada. See viimane on olulisim.

Advertisements

Actions

Information

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s
%d bloggers like this: