FILM: Püssirohi, reetmine ja vandenõu/Gunpowder,Treason and Plot

26 07 2008

Ma pole ajaloolane ning seetõttu ei vaevunud ma filmi vaadates mõtlema, kust läheb joon ajaloolise tõe ja kunstitõe vahelt. Ja kuna ma pole ei inglane ega šotlane, siis võib selle mulle ka andeks anda. Ilmselt vaatavad inglased ja šotlased seda filmi teise pilguga, vaidlevad nüansside ja tõlgenduste üle, meie võime aga vaadata seiklusfilmi, mida toetab ajalugu.
Tegelikult ei ole tegemist ühe pika filmiga, vaid kolmest nn miniseeriast koosneva looga. Kui kaks esimest moodustavad ka ühese ajalise sündmustejada, siis teise ja kolmanda osa vahel on aeg mõnikümmend aastat edasi liikunud. (Tähelepanu, filmi keskele on jäänud sellesse kohta ka teise osa lõputiitrid, aga see ei ole mitte see koht, kus nuppu vajautada ja DVD mängijast välja libistada – sündmused jätkuvad).
Lühidalt: film algab ajast, millal 19aastane Maria Stuart saabub Prantsusmaalt Šotimaale, et jätkata oma ema tööd – valitseda Šotimaad. Lihtne see pole: maa on usuliselt lõhenud ja varejanuliste ning võimuahnete lordide võimumängudes. Ülesannet ei tee kergemaks ka Maria Stuarti poolvend lord James, kes on omakorda Inglise kuninganna Elizabethi pooldaja. Ometi on noorukeses katloliiklasest kuningannas nõndapalju kuningannat ja šotlannat, et anda maailmale kuningas, kellest sai nii Šotimaa kui ka Inglismaa valitseja.
Viimane kolmandik filmist jutustabki Maria Stuarti poja, James’i meheeast ja troonile tõusmisest; valitsusajast, täis intriige, võimu- ja rahavõitlust kuni Guy Fawkesi korraldatud püssirohuvandenõuni.
Lühidalt: on huvitav, on kirge, reetmisi, verd, pisaraid, vägivalda, draamat, traagikat ja seda kõike britilikus garneeringus.

Advertisements

Actions

Information

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s
%d bloggers like this: