FILM: Hotell Rwanda/Hotel Rwanda

29 07 2008

On aasta 1994 aprill. Ruanda.
Paul Rusesabagina (Don Cheadle) on Ruanda pealinna Kigali eliithotelli Hotel Des Milles Collines juhataja. Hutu mees, kellel on kodus tutsist naine Taitiana (Sophie Okonedo) ja kolm last. Õnnelik perekond. Pereisa on ametialaselt edukas, oskuslik suhtleja, tagasihoidlik karjääriinimene, kes teab kellele-kuna-kuhu-millist meelehead sokutada ning kellele millise nurga all ja kui sügavalt kummardada.
Hotell on rahvusvahelises mugavusoaas. Aga mitte kauaks. Aprillis 1994 toimusid Ruandas sündmused, mis häbimärgistavad veel aastakümneid kogu inimkonda. Umbes kolme kuu jooksul tapsid radikaalsed hutud pea miljon tutsit: valimatu genotsiid. Aga ÜRO sinikiivritel polnud ei käsku, ei relvastust. Nemad olid saadetud kaitsma rahu ja kui rahu polnud, siis polnud ka neil midagi teha. Nn valge maailm tõi kiirelt oma kodanikud kriisikoldest ära ja …püüdis mitte probleemi näha. Inimesed hukkusid. Vahemärkusena: kuna pildid räägivad rohkem kui sõnad, siis vaadake näiteks, mis on saanud genotsiidi lastest: http://www.nytimes.com/library/world/africa/index-rwanda-children.html. 1994. aasta polegi ei tea kui ammu, tuhmunud ajalugu.
Aga filmist. Peategelane päästab 1268 tutsit (ja ka nn liberaalseid hutusid on selles seltskonnas). Päästab, mitte kangelaslikkusest, vaid püüdes algselt päästa oma perekonda ja lähikondseid. Samas ei suuda ta jätta abituid hätta ning lihtsast mehest kasvab kangelane. Paul Rusesabagina pole väljamõeldud tegelane, vaid täiesti reaalne mees. Sünniaastaga 1954. Meie aja kangelane.
Karm, aga vajalik film. Suurimad stsenaariumid kirjutab kahjuks ikka elu ise.

Advertisements

Actions

Information

One response

22 12 2008
Esmaspäev, 22. detsember - mitte millestki « ühe naise elu

[…] laienemisse. “Hotell Rwanda”-st kirjutasid pikemalt ja kenasti ka CitizenForza ja Veraprima, “Hotell Meina” oli tele esilinastus, selle kohta on infot […]

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s
%d bloggers like this: