FILM: 18-14

2 08 2008

On aasta 1814. Venemaa. Tsarskoje Selo lütseum on tegutsenud juba kolm aastat. Kasvandikest vanim on 18 ja noorim 14.
Tsarskoe Selo lütseum, õppeasutus, mis loodi Aleksander I käsul 1811, kasvatamaks väärikalt aadelkonna võsusid, tagamaks õukondlikku ning riigivalitsuslikku järjepidevust, tegutses 33 aastat ning andis selle aja jooksul haridust 286-le noorele. Tsarskoe Selo lütseumist võrsus Venemaa eliit. Puškini kaaslastest sirgus nii dekabriste kui tsaaritruid riigimehi, kultuuri ja teaduse alustalasid.
Kord õppeasutuses oli range – kindel päevakava, pidev õppetöö, karistuseks kartser. Õppeaeg kuus aastat. Õppeaasta jooksul ei lubatud kasvandikke koju. Vanemad ja sugulased võisid neid nädalavahetustel külastada.
Seleg see, et sellises suletud keskkonnas tekivad oma reeglid, oma ühtekuuluvustunne. Elu kõige avastuslikumad kasvamise aastad, mis veedetakse koos. Ükskõik kui range on kord, teismeliseea kasvamise rõõme-muresid-eksimusi-avastusi ei suuda reeglitega takistada. Nii ka siin.
Film ongi nende noorte kasvamisest. Teismelised avastamas maailma, iseend, loomingulisust, iha, viha, kirge, ustavust. Pikantse mälutorkena jääb vaatajale kogu aeg teadmine, et need noored olid need, kelledest sirgusid Tegijad. Teise liinina läbib filmi kriminaalne lugu kohalikust sarimõrtsukast ning tema tabamisest.
Nauditav vaatamine. Kuigi ajastu on teine, “räägivad” Tsarskoje Selo noored poisid sama teismeliste kujunemise lugu, mida tänapäeva tiinerid. Läbi kogemuse elutarkuse poole. Tõsi, tollased noored elavad oma kirgi ja viha välja enamuses värssides, teravates kalambuurides, karikatuurides jne. Aga eks see ole hariduse ning harituse küsimus.

Advertisements

Actions

Information

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s
%d bloggers like this: