FILM: Kus on Bob Dylan?/I’m Not There

14 10 2008

Selle filmi puhul oleks lihtsam alustada eitustest, et mida kõike see film ei ole. See ei ole dokumentaalfilm. See ei ole üldse ameerikalik film. See ei ole tõsieluline eluloofilm. See ei ole ka puhas väljamõeldis. See ei ole film, mis annaks vastuseid. Pigem on see film, mis näitab ühe inimese, looja, kulgemist läbi aja; tema muutumisi ja arengut; tema alteregosid (või siis erinevate eluetappide “minasid”, kes tegelikult saadavad teda terve elu); ja see peategelane on inspireeritud Bob Dylanist.
Sai keeruliselt kirja. Aga sama keeruline on filmi alguses nn ree peale saada, sest kujundeid ja tegelasi on palju, aga natuke vaadanud, hakkab pilt selginema. Film, nagu need nn stero-peitpildid, millede vaatamiseks pead natuke oma vaatenurka muutma ja kahetasandilisest sigrimigrist tekib ruumiline muster, millest kolmemõõtmeline kujund välja vaatab. Kusjuures mõned nn näevad neid pilte imelihtsalt ja teised kõõritavad silmad kõveraks ja ei näe midagi rohkemat kui arusaamatu värviline plätakas. Sama on selle filmiga, nii arusaamise kui tasandite osas.
Tsiteerides üht filmikangelase minadest: “Lähen magama, olen üks persoon, kui ärkan, olen keegi teine. Ma ei tea, kes ma olen.” Filmitegijad pakuvad vaadata erinevaid minasid. Näiteks mustanahalist jõnglast, kes kitarri mängides mööda maad rändab, vanade aegade laule laulab ja malbe naeratuse saatel valetab (Marcus Carl Franklin) või 60ndate aastate kuulsuse tipul olevat muusikut (hiilgav roll Cate Blanchett’ilt) või vananenud Billy the Kid’i (Richard Gere), noort tormleva hingega poeeti (Beb Wishaw), lahutatud näitlejat (Heath Ledger). Iga minatüübiga kaasnev osa filmist on üles võetud erinevas stiilis, loomingulisi austusavaldusi on nii Fellinile (8 ½), Jean-Luc Godard’ile kui Sam Peckinpah’ile.
Kui eestikeelses pealkirjas olevale vastust otsida, siis sobib hiilgavalt selleks originaalpealkiri. Bob Dylan ei ole siin – ta on juba mujal.
9/10

Advertisements

Actions

Information

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s
%d bloggers like this: