Mis on ühist Durrelli raamatul ja Mamma Mia! filmil?

12 01 2010

 

Ok. Pealkiri sai ilmselt intrigeerivam kui alljärgnev.
Algatuseks ühist niipalju, et veetsin nende seltsis pühapäeva (ok, remark, et mitte ainult, ikka muudki huvitavat jagus sellesse päeva).
Aga tegelikult on ka neis kahes teoses (mis on kui siga ja kägu) ühtteist ühist:
Kreeka – kaunis loodus, sinine meri, klišeelik ilu. Samas ka hoolimata ajalisest nihkest (Durrellil enne sõda ja Mamma Mia! lähiaeg) on tegelaste hulgas ikka ka mustades pikkades kleitides talunaised – elukogemused näol kortsudeks naerdud ja pudulojus või tööjärg käe otsas.
Lapsik rõõm – Mamma Mia! muusikaliformaadist tingituna, aga ka Durrelli kirjeldustes on paljutki, mida võib peaagu, et muusikalivõtmes ette kujutada. Näiteks stseen kuidas kaks purjus härrasmeest tulevad ta vennale öisel ajal külla – vonklevat vanrit on kaugelt näha, laulujoru on kaugelt kuulda ning härrased vehivad laulu taktis uhkete kandelaabritega, milles on põlevad küünlad.
Aeglaselt kulgev aeg – Durrelli maailm on ennesõjaaegne maailm. Inimesed suhtlevad, inimestel on aega ja aeg omasoodu kulgeb vaikselt ja rahulikult päevast-päeva sinise mere ja kuldse päikese saatel. Mamma Mia! aeg on aeg enne interneti sissetungi. Tõsi, nagu Durrelli maailma vapustab koheselt sõda, nii vapustab ilmselt ka Mamma Mia! maailma hotelli kodukülg ja veebibroneeringud, mida tulevane väimees lubab teha ja luua ja maale tuua. Aga hetkel on ka Mamma Mia! aeg selline, kus infot luuratakse päevikustest, küla vahendab kuulujutte ning sidet peetakse paberkirjade abil. Aeg kulgeb…
Seega, sellised rõõmsad ja helged ning aeglased ning tehnikakauged – rahu ja rõõmu jutustavad, elamusi ja kogemusi jagavad.
Kokkuvõttes mõlemad tubli 7/10

PS Mamma Mia! puhul oli ärritav vaadata, kuidas esimestest armastajatest (Brosnan, Firth) on saanud teises värskusastmes esimesed armastajad. Mitte, et neil midagi häda oleks, aga Aeg on ikka halastamatu…

Advertisements

Actions

Information

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s
%d bloggers like this: