RAAMAT: Epp Petrone. KAS SÜDA ON ÜMMARGUNE? Reisiromaani I osa

14 06 2010

Vaieldamatult oskab Epp kirjutada. Vaieldamatult on see üks hää ja huvitav raamat.

Ja kohe alguses tahan ma ära õiendada ühe tulevikku vaatava soovi. (Näe, hakkan ka ise ajas hüppama nagu Epp oma raamatusJ).

Et sellest tuleviku asjast. Vat, on nii, et Epp on kirjutanud oma Ameerikast ja natuke meestest ja kohe ilmumas ka naistest; on kirjutanud lastele ja lapsest ning nüüd need nn reisiromaanid (ilmunud esimene, kaks veel teel). Need on toredad lugeda, igati hääd, aga…See „aga“, mis on igas asjas. Kõik kirjutatu on ikkagi väga seotud olemasoleva ja olnuga, läbi enese kogetu ja enda. Aga ma (vabandage mu jonnakus) tahan lugeda varsti Epult ka …kuidas seda nüüd öelda – mõeldud-loodud maailma kirjeldust ja lugu („ilukirjandus“ on kole sõna). Aga see selleks, see oli heatahtlik tulevikku suunatud soovJ

Raamatust nüüd

Elul on kombeks luua jaburamaid seoseid ja kohtumisi, situatsioone ja kogemusi, kui iganes keegi välja mõelda oskaks. Nõnda tundubki kümmekond aastat noorem Epp peaaegu, et väljamõeldud tegelasena, kes asub teele oma unistust ja sinilindu (tegelikult ikka iseennast) otsima, vabadust ja maailma avastama, elu uurima ja enesest aru saama. Omajagu pimestatud keksealise hipitaadi lugudest ning tema maailma paleusse püütud.

Epp asub teele ja ei leia konkreetselt seda, mida ootas (kui ta vaid ise teadis, mida ootas), aga leiab hoopis jupikese ühte emotsiooni ja jupikese teist; südamesse põletatud hetki ja aastatega aina kaunimaks värvuvaid mälupilte; leidis ka servapidi iseenesest nii ühte kui teist huvitavat.

Mingi nurga alt vaadatuna on see väga isiklik raamat. See on kasvamise raamat, see on vargsi vabandamise raamat, see on häbist lahti ütlemise raamat, see on minevikuga rahu sõlmimise raamat. Naiivsest piigast on kasvanud naine, kellel on kümmekond aastat hiljem peaaegu kõik, millest ta tollal unistas. Õnnelik naine, õnnelik ema, õnnelik mehenaine. Samas, ei ole selles naises kadunud see rahutuse säde. Aga nüüd ta avastab ja avardab ilma koos Mehe ja Lastega.

Olles lugenud, millest kirjutatakse II ja III raamatus, kahtlen vaid raamatute alapealkirjas – reisiromaan. Pigem on see… ma ei teagi. Kui reis, siis pigem reis iseennast avastamas. Samas, eks ole selle ka oma tähtsus, et kõik need lood ja sündmused toimusid eemal, mujal, reisil. Ma olen alati soovitanud reisimist, mitte ainult selleks, et kogeda uut ja näha maailma vaid ikka selleks, et eemal olles on kodune elu ja sa ise nähtavad teise nurga alt: tähtsusetu muutub veelgi väiksemaks ja kaob nn pildilt; oluline aga tõuseb suurelt esile. Ja ongi lihtne aru saada, mida tunneb süda tegelikult kui igapäevast sekeldamisfooni-loori ees ei ole.

Tänud Epule, jagamaks enese elu. Huvitav oli (aga mitte piinlik. On alati see oht, et paljastades midagi isiklikku, muutub see liiga intiimseks); ehk on ka kasulik mõnele „verisulis“ maailmatikkujale (aga ega seepärast minemata jäeta). Loodan ka, et Epp sai sellest raamatust ka ise abi, sest mõned asjad ajavad kaua aega hiljemgi veel kihelema, sügelema, valutama – kirjapanemine peaks selle tunde ära võtma.

Veelkord, tänud Epp!

PS Süda on kui maakera, selline suur kuul, aga aukudega nagu sõel. Halb läheb aukudest pikapeale läbi, aga hea kumab nendesamade aukude kaudu välja ja soojendab lähedasi kui kevadine päike esimesi rohuliblesid.


Actions

Information

2 responses

14 06 2010
Eppppp

Aitäh arvustamast ja arutamast :).
Muide. Meesteraamatust on (suur) osa väljamõeldis, naisteraamatust ka. Ja siis on üks raamat “Õun ära süüa”, selle kohta samad sõnad.

15 06 2010
veraprima

Õige. Vabandust: Õunaraamatu ma unustasin…
Jõudu, jaksu! 🙂

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s
%d bloggers like this: