Väliseesti foto ja Eesti kunst paguluses: natuke pikemalt

21 10 2010

Nagu ma eelmises postituses tõdesin, tuleb uuesti minna vaatama. Kummastav on see, et mõlema näitusega on kaasnenud mitme mõttekuhja jagu mõtteid, milledele vastuste otsimine enese seest on tibake isegi häiriv. Alustuseks hoiakutest. Nendest, mis meie alateadvuses on olemas isegi siis, kui me püüame säilitada kombekat välist külge ja nentida, et “oh, mis te nüüd, MINUL ei ole mingeid eelarvamusi”. On ikka küll.
Nimetus Eesti kunst paguluses lõi koheselt mõttekujundid: hala, itk, külm, jõle, kannatused, nälg, vaesus, must-lagi-meie-toal…Suhteliselt lame mõttekäik, triviaalne, aga mis teha – ja nii ongi! Õnneks polnud näitus 100% selline.  Jah, oli kannatusi ja õõva, põgenemist ja masendust. Aga ometi oli ka heledust ja valgust, vormimängu ja puhast rahvusvälist loomingut. Ja ise olin loll, et ei suutnud pöörata end loomingut vaatama vaid püüdsin ikka seda kannatamise poolt vaadata ja leida. Sestap peangi uuesti minema. Ja vaatama uue nurga alt. Loll ja eelarvamuste küüsis (ning neile oma otsinguis toitu otsiv) naine!!!

Väliseesti foto. Ka see väljapanek vajab uuesti ja uuesti vaatamist. Tegelikult näidatakse nii erinevaid teemasid, nii erinevatelt inimestelt. Nii mõnegi väljapaneku puhul pole tegelikult ju fotograafi rahvus oluline (Berliini müüri langemine, õhuruumi aerofotod, Inglise Kuninganna kroonimispidustused). Aga on fotosid, mis jutustavad just seda “väliseestlase lugu” (Eric Soovere, Karl Hintzer). Minu silma jaoks väga lummavad pildid. Iga foto hakkab jutustama oma lugu – lugu sellest, kuidas elati või lugu sellest, kuidas taheti näidata, kuidas elati. Hunnitud interjöörid, inimesed oma elu eksponeerimas…See on kummaline tunne, mis (vähemalt mind) valdab neid kinnipüütud hetki vaadates. Palju mõtteid tekitav; mingit oma lugu minu peas elama hakkavad lood; mõnikord isegi natuke piinlikuspiiril mängivad oma hetkelises intiimsuses. Tegelikult oleks tahtnudki näha just sellist kogumikku: kogumikku “nende heast (ja halvast) elust Seal ja Teel Sinna.

Pildiks näituselt: Eric Soovere. Perega kodu juures Cincinnatis. 1953. Erakogu

Advertisements

Actions

Information

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s
%d bloggers like this: