RAAMAT: SIRJE KIIN “Marie Underi Euroopa-reisid”

16 01 2011

Raamat koosneb kahest osast: ülevaade Underi välisreisidest ja 61 tütrele/tütardele saadetud postkaarti.
Ühest küljest lihtne ja kiire lugemine. Teisest küljest: viib mõtte rändama ja niimoodi siis aeg kulubki. Tegelikult: eks seegi ole märk kvaliteedist.
Eraldi tahaks esile tõsta raamatu kujundust. Kaunis. Elegantne. Selliseid raamatuid käes hoides on pidupäeva tunne. Ausalt: nagu oleks ise ka osa heast vanast Euroopast ja ahmiks enesesse kunsti ja kultuuri. Nagu kassipoeg ennastunustavalt päikeselaigus mõnulemas. Vat nii. Tänud tegijatele.
Kuna raamatus on üsna hea ülevaade antud Underi (ja Adsoni)  reisidest, siis mina oleks ihalenud ka reisikirjelduste juurde kaarte. Aga ju see on minu isiklik kiiks. Lihtsalt oleks mingi visuaal, mis meelitaks samadele radadele rändama:)
Postkaartidest. Postkaardile reisil kirjapandu on muidugi omaette žanr (mis hakkab tänapäeval kaduma). Funktsioone oli mitu: teatada ja teada saada ja samas ka natuke epateerida ja jagada. Võibolla võib postkaardisidet pidada hoopis algselt twitteri ürgemaks või bogimise vanaemaks?
Muidugi hakkab lugejale silma terav vastuolu Underi reisil loodud luule poeetika ning tütardele saadetud üpriski igavate-igapäevaste teadete vahel. Printsess versus Ema. Ja muidugi mitte emade superliigasse kuuluv eksemplar. Samas on pea igal läkitusel mõni rida Adsonilt. Paažilt saadetu on tihti killukese naljaga ja kuidagi hulga emotsionaalselt lähem kui Ema-Underi kirjapandu.
Aga pole vaja pikemat psühholoogilist analüüsi. Võib kirjapandut vaadata kui väikest läbi lukuaugu näidatavat kildu tollasest eraelust. Läbi kindla žanri ja ajadistantsi. Omamoodi huvitav. Omal moel kultuurilugu lähendav. Kindlasti enam kui koletu marmorskulptuur, mille vaatamiseks pole mul senini julgust jagunud. Ausalt. Loen tulevikus läbi Sirje Kiini nn Suure Underi-raamatu ja siis lähen Printsessist tehtud Marmormamma manu pisaraid poetama.

Advertisements

Actions

Information

One response

12 03 2011
Sirje Kiin

Suur tänu lugemast ja kommenteerimast. Kena tunda, et mu arhiivileiust kogetud rõõm sai lugejaga jagatud.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s
%d bloggers like this: