RAAMAT: ANDRUS KIVIRÄHK “Mees, kes teadis ussisõnu”

17 01 2011

Nagu ma juba “Puhastuse” juures mainisin, on mul see tõrksusepind tagumikus, et ma kardan suureks räägitud asju. Kivirähu Ussisõnade raamatuga läks sootuks nii, et ma korra (umbes aasta tagasi) hakkasin raamatut ka lugema, aga, vat ei jõudnud kuhugi. Ju oli tähtede seis ristpisteline või oli mu pea sees mingi ajukäärdedevaheline solgiummistus või oli keegi hinge sülitanud ning hingelukud olid roostes, ei tea. Midagi igatahes oli, mis raamatust eemale kiskus, lugeda ei lasknud ja mind raamatuga kuidagi “haakima” ei saanud. Las siis olla nii. Otsustasin. Ja nii jäigi. Seniks-kuniks.
Seniks-kuniks raamat ringiratast pidi minuni taas tee leidis (sest pojal koolis lugeda oli tarvis) ja ma mõtlesin, et avaks kaane ja kaeks uuesti sisse. Ja sel korral oli see nagu üks teine raamat. Nii kui sisse kaesin, ei saanud enam silmi lahti. Kuni kaas jälle tagantkätt lõpus kinni sai.
Pagan. Pole seda Kivirähku auhindadega niisama püünele tõstetud, pole see ostetud raamatute hulk niisama number. On ikka mida lugeda. Ludinal loed ja mõnikord peenikest naerugi pead, aga samal ajal saad aru küll, et sulle peegel on nina ette pistetud ja tsiteerides nüüd Vene klassikut: “Ära sõima peeglit, kui kärss on kärnane!”. Kärnad kärnadeks. Kurb on ka. Ussisõnad kaovad ja mets on inimestest tühjaks jäänud. Külas on uued kombed ja uued nimed. On Kivirähul ja on ka meil läbi aegade olnud. Ka praegu. Põhimõtteliselt.
Aga on ka lennumasinaga vanaisad ja muud. Mis/kes on ka olnud ja on.
Keeruline on see ilm. Lihtsad on laulud. Raske neid mõnikord lugeda.
Aga autorile kummardus. 10 punkti 10st.

 

Advertisements

Actions

Information

2 responses

17 01 2011
neiud ärevil

Minuga oli täpselt samamoodi. Esimest korda , kui raamatu kätte võtsin, ei suutnud kuidagi lugeda. Alustasin ja panin jälle kõrvale. Alles kolmandal katsel lugema asudes sain naelapeale pihta ja lasin hommikuni välja. Vahva raamat, nagu kõik tema omad.

22 01 2013
Andrus Kivirähk « Stalkerid

[…] Veraprima RAAMAT: ANDRUS KIVIRÄHK “Mees, kes teadis ussisõnu” // https://veraprima.wordpress.com/2011/01/17/raamat-andrus-kivirahk-mees-kes-teadis-ussisonu/ […]

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s
%d bloggers like this: