FILM: 127 tundi/127 Hours

19 01 2011

Algatuseks: kõik on siin maailmas tõlgendamise küsimus. Samamoodi võib antud tõestisündinud loo põhjal tehtud filmi vaadata “kahe mätta otsast”. See on: kas lugu sellest, kuidas mees kaotas käe või lugu sellest, kuidas mees võitis elu. Oleneb vaatajast.
Mina kuulun filmi kangelasega ühte kategooriasse ning pean seda lugu elu võitmise looks.
Olgu ka öeldud, et eilsest alates on olemas see lugu ka filmi tegeliku kangelase, Aron Ralstoni, sulest ja meie emakeeles müügil.  Kahjuks pole ma raamatut jõudnud lugeda, kui loen, panen mõtted kirja. Olen aga veendunud, et raamatu loos on rohkem mõtteid ja sisemonolooge. Eks igal kunstiliigil ole omad vahendid.
Filmist.
Aron Ralston (James Franco)  oli (ja on võimaluste piires ka nüüd) osav ekstreemsusi armastav kaljuronija/matkaja. Noor mees, kes oli osav ning kes pidas end eksimatuks. Noh, ja need kõik teised noorusuljusega kaasas käivad üleolekud. Füüsiliselt heas vormis, piisavalt kogenud. Eks oli selles: Mina Mees olekus, natuke põhjendatust ka. Aga nagu ikka on Saatusel oma kaardipakk ning tavaliselt polegi vaja eksida 100 korda, piisab ühest korrast. Nii ka Aroni loos. Üks eksimus ning ta oligi kätt pidi kinni kivi ja kalju vahel. Abi polnud tulemas, ses keegi ei teadnudki, et ta võiks abi vajada või kus ta võiks olla. Ja nii saigi ilmeksimatust uljurist hädine inimlaps Looduse kammitsas ja iseenesega silmitsi. Karm lugu. Karmid tunnid. Aron valis elu.
Filmiks on raamatu kirjutanud Boyle ja Simon Beaufoy, lavastanud Danny  Boyle. Mäletate “Rentslimiljonäri”? Vot, samad mehed. Ja on osanud sellest filmist teha ka tõelise elamuse. Kusjuures, ega palju muud filmis ei näegi kui: Üks mees, Üks kivi, Üks kalju… Ja kuigi enamus teab ka enne filmi algust, mis toimuma hakkab ja millega lugu lõppeb…ikka on pagana huvitav (ja natuke õõvastav ja omajagu enesessevaatamist tekitav). Oskajad mehed. Hea rolli teeb ka James Franco.
Kokkuvõtvalt: vägagi vaadatav film. Meelelahutuseks ehk ei kvalifitseeru aga hääks filmielamuseks küll.
Kuldgloobustel oli filmil 3 nominatsiooni, aga ei saanud ühtegi. Meesnäitleja muna sai Colin Firth (pole filmi näinud, ei oska öelda, võibolla asja eest); käsikiri ja muusika läksid “Sotsiaalvõrgustikule”. Ma oleks käsikirja eest võibolla, et isegi  isegi kullatud kera andnud:)

9/10

PS Lugege raamatut ja vaadake filmi!

Advertisements

Actions

Information

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s
%d bloggers like this: