RAAMAT: REELI REINAUS “Must vares”

25 01 2011

Noorsooromaanid ja -juustused on omaette žanr. Ja kuigi ma enam ammu sihtgrupi alla ei käi, loen ma siiski aastas umbes kümmekond kodu- ja välismaist antud kategooria teost läbi. Milleks? Ilmselt uudishimust. Et kuidas siis tänapäeval, millest, mismoodi? Ei teagi. Tean, et enamuses panevad need teosed end kentsakalt tundma. Enese ees häbelikult sussinurka mööda põrandat lohistama ja nentima, et poleks ikka vaja olnud.
Reeli Reinausi “Must vares” on üks paremaid selles žanris, mis viimasel ajal loetud. Ega “Tänapäev” esimest auhinda asjata andnud.
Tõsi. Tegelaskujud on natuke üheplaanilised; tegevus kipub kohati keskpäraseks ameerika aktsioonfilmiks minema. Isiklikult häiris mind ka kesksele tegelasele õnnelikus lõpus rikkuse lisamine. Et ikka tuhalkükitajast printsiks. Või on tänapäevastes lugudes siiski rahal /st raha hulgal/ nii oluline koht, et teisiti ei kanna kangelase mõõtu välja? Ei tea.
Aga kui ma meenutan, siis oli see ilmselt esimene eesti lugu, kus üheks keskseks probleemiks on ka rassism /või õigemini: hirm ja viha võõra ees/. See  on omaette ajastu märk.

Kokkuvõtvalt: tubli tulemus.  Ja ikkagi jään ma lootma, et kunagi ilmuvad kodumaiste autorite sulest uued Kadrid ja Agu Sihvkad ja …ei meenugi kõik, kes veel. Kellel meenub ja jagada viitsib, kirjutagu kommentaare. Tänulik juba ette:)

Advertisements

Actions

Information

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s
%d bloggers like this: