TEATER: The Rise and Fall of Estonia (NO72)

6 04 2011

Fuck the politics. It’s about people!

Paganama Semper ja Ojasoo! Paganama Epner! Paganama NO seltskond! Oskavad, kurat! Mis moodi oskavad! Kisuvad kenasti verelihale ja raputavad soola peale. Vajalikult, sest uskumus, et head lapsed vitsata kasvavad on möödanik. Emotsionaalsest kaigast on vaja ja mälu. Ja selle kaikaga Ojasoo ja Semper taovadki, kaasates perfektselt moodsa tehnika võimalusi.
Enne kui etendusest mõned mõtted, jagaksin kahte mõttepilti, mis etendusjärgsesse emotsinaalsesse pohmelli teravalt lõikusid. Mõlemad kirjeldavad minu meelest väga hästi nähtut.
Esiteks: mäletate 1972. aasta filmi Väike reekviem suupillile. Poisinaga sülitab kirikutornist maa poole ja õpetajanna noomib teda, et kuidas ta võtab jultumuse sülitada meie Armasa Eesti Isamaa peale. Remargi korras (meie väike rahvaarv on alati tekitanud veidraid seoseid. Kasvõi etenduses toodud Marju L. perekonna lugu) kooliõpetajanna rollis on filmis Ita Ever ja poisinaga on Hans H. Luik.
Teiseks:  Etenduse groteskne Viimane õhtusöömaaeg omakorda tõi mõtteparraleeli häppeningiga, kus väsinud välimusega kreemitordile kunstilisi roose situtakse.
Etendusest enesest. Ei tahagi lahata veel. Valusavõitu sõnadesse panna. Ilmselt veel natuke aega vaja. Aga Sergo Varese must-valge monoloog Marjust ja 1968. aasta vabadustuuli Annelinna korteri köögis loovatest-nautivatest lüürikutest-füüsikutest – see oli vapustav. Nii siiras ja pisarateni liigutav. Tagasivaade  aega, mil kõik oli keelatud, aga inimesed oli vabad. Vabaduse magus mürk oli neis, neist saigi tegelikult Vabadus. Millest nüüd on saamas Viimane õhtusöömaaeg.
Ma tahan uskuda, et Semper ja Ojasoo liialdavad. Et neil pole õigus. Väga tahan. Kuigi tean, et nad on Tõe teel.  Õnneks ei tea me keegi, mis on selle raja lõpppunktis.  Aga uutel põlvkondadel on küll vajalik teha valik kolme tee ristil. Kuhu ollakse teel? Et Marju mõte oleks vale – et peale neid tuldaks ja oldaks veel.
Kummardused NO!!!

 Advertisements

Actions

Information

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s
%d bloggers like this: