RAAMAT: Tove Ditlevsen. LAPSEPÕLVE TÄNAV

25 07 2011


See raamat ilmus originaalis 1943. aastal. Autor kirjeldab paljuski oma lapsepõlvekogemuste kaudu tütarlaps Estri kujunemist plikast naiseks. Taanimaal, agulis, enne sõda.
Elu nagu elu ikka. Kirja pandud (ja tõlgitud: au tõlkijale) nõndamoodi, et kuuled iga põrandalaua kriiksu ja tunned kapsasupi lõhna. Mulle läks hinge. Aga võib-olla sellepärast, et ka ma ise olen agulist pärit. Ja kuigi autori agulielu ja minu agulielu vahe on üle veerand sajandi ja mitme riigikorra,  on paljuski need mälestused sarnased. Kitsikus ja tööliklassi elu. Lapsele on muidugi lapsepõlv ikkagi rõõmumaa. Palju pole vaja: et kõht natukenegi täis oleks; et oleksid sõbrad, kelledega koos maailma avastada ja pahandusi teha; et ei saaks kasvatuslikel eesmärkidel liiga valusalt üle kukla; et perverdid ei hirmutaks ja käed eemal hoiaksid. Selline elu lapse elujanu ja elurõõm. Ilmselt kesk parkettpõrandaid ja siidpesu umbes samamoodi kui lampkasti ja pesuköögi vahel.
Aga agul…ma võib-olla kirjutan kunagi sellest. Ammu ma enam ei häbene seda. Pigem on seda kõike meenutades mõtetel nukkermagus toon man.

Advertisements

Actions

Information

2 responses

25 07 2011
täri

ise oled agul!

25 07 2011
veraprima

Olen. Vähemalt 60ndate lõpus, 70ndate esimestel aastatel. Ausalt:)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s
%d bloggers like this: