FILM: Vousaari/Naked Harbour (2012)

19 09 2012

Üksindus, ükskõiksus, hüljatus. Lõputu talv. Tõsi, suurte hangede ja valge lumega, mitte s…akarva porine. Elud. Lood. Möödaelamine. Üleelamine. Kaamos. Soome film. Aga võib otsapidi vaadata ka kui Eesti elu.
Filmi on nimetatud armastusfilmiks. Mina nägin seda pigem kui kannatusfilmi. Kannatusfilmi, kus tegelased veel mäletavad, et polnud päris nii, et adud  “ükskord elu saab otsa ja armastust nagu polnudki”. Nende lugude tegelaste mälus on veel tempel, et kunagi nagu oli midagi. Võibolla armastus. See millegi, võibolla armastuse, otsingul lugude osalised visklevadki. Ühest kannatusest teise. Valgete lumehangede vahel, pimedas Põhjamaa talves.
Filmi tõlgendatakse kui purgatooriumi eeskoda, et filmi lõpp näitavat rõõmu ja lahendusi. Ma ei tea. Ma pigem vaataks seda kui suvist vahemängu. Hetkelist hingetõmmet. Saabub valgus, soojus, killuke rõõmu. Tundub, et elul on mõte, olukordadel lahendused. Aga tegelikkuses see alla 100päevane vahemäng möödub, naaseb pimedus ja külm ja hanged. Kõik mattub. Telerid keeratakse lahti ja taustaks kilkavad poolpaljad plikad tõsielusarjast. Reaalne elu aga pakub vaikimist, huuldehammustusi, peksu, vägivalda, ükskõiksust.
Samas, see 100päevane valguse ja soojuse vahemäng ongi ehk see mälestus armastusest, see ravim, mis annab jõudu uskuda, otsida ja taaskord otsast alustada.
Tegelikult on  Aku Louhimies väga hea töö teinud. Karmi kui rusikahoop ja nukra kui paistes nina. Vaadakem peeglisse.
Veel kaamoslugudest. Riika Pulkkinen. Jätke see nimi meelde ja lugege. Noor soome autor. Kirjutab ka inimestest ja nende lugudest. Sellistest Põhjamaistest inimestest ja nende lugudest, mis omavahel põimuvad. Väga hästi kirjutab. Kusjuures tema kirjeldatud lood on ehk natuke helgemad. Niivõrd kuivõrd saab ahastus ja üksildus ja armastuse puudumine üldse helge olla.

Advertisements

Actions

Information

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s
%d bloggers like this: